Hei,
  jeg ble overført fra et sinnsykehus i Danmark, til et sinnsykehus i Norge, i forrige uke.
  Og i den forbindelse, så ble jeg transportert, blant annet av en politidame, fra Stavanger.
  Jeg nevnte da, at jeg hadde vært i Stavanger, et par ganger, (hos en slektning), på 80-tallet.
  Jeg er fra Berger i Vestfold, og der står industrihistorie høyt i kurs.
  Berger er mest kjent for Jebsen-slekten sitt industrieventyr.
  Men min farfar jobbet for Jebsen og startet egen møbelfabrikk.
  Min far, (Arne Mogan Olsen), tok over møbelfabrikken men endte opp med å drive en møbelbutikk, i Drammen, sammen med sin da relativt nye samboer Haldis Humblen.
  Og det er Haldis sin søster, (Anne Margrethe Ueland f. Brekke), som bor, i Stavanger, (hu er gift med en Per Ueland).
  Og sist vi var der, så ville Haldis innom en tekstilfabrikk, i Sandnes.
  Hu politidama mente at den eneste tekstilfabrikken der, var Øgland.
  Så jeg håper jeg sender riktig.
  Det var på begynnelsen/midten av 80-tallet.
  Og jeg og min et år yngre søster Pia og to år yngre stesøster Christell, hadde vel ennå ikke kommet opp i tenårene.
  Så vi løp rundt i fabrikken, (i andre etasje der vel), og fikk klage på oss, fra noen sydamer, (hvis jeg skjønte det riktig).
  Vi fikk en lommekniv hver, (en burgerrød-sak, men en liten saks vel), av direktør Øgland, (eller noe sånt, må det vel ha vært).
  Hva var det Haldis ville starte, lurte jeg.
  Oss 'Olsen-folka' må liksom prøve å holde tritt, med Jebsen-slekten, (synes jeg), når det gjelder industrihistorie.
  Og dette hører med til Strømm Trevare sin historie, (mener jeg), siden at faren min jo endte opp med å slå seg sammen med Humblen.
  (På samme måte som Jebsen sin fabrikk ikke lenger er i drift, men har blitt nedlagt).
  På forhånd takk for eventuelt svar!
  Mvh.
  Erik Ribsskog 
 |